вівторок, 6 грудня 2016 р.

Урок з української мови в 11 класі
Тема: Вступ. Риторика – наука і мистецтво переконувати.
Мета: пояснити, що є предметом вивчення риторики як науки; окреслити роль і місце риторики в античному світі, внесок, зроблений у розвиток риторики східними слов’янами, з’ясувати причину необхідності поновлення статусу риторики як науки та навчальної дисципліни в сучасній Україні; розвивати мислення, комунікативні вміння; увагу, пам'ять, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. 
Обладнання: підручник, мультимедійний екран, слайди.
Хід уроку
І. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчання.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
Лекція. (слухаючи вчителя, учні самостійно складають план сприйнятого)
Риторика – це теорія ораторського мистецтва, наука і водночас мистецтво переконуючої комунікації, що становить фундамент професіоналізму представників багатьох гуманітарних фахів: політика, вчителя, журналіста, юриста, менеджера. Різновиди усних публічних виступів можна показати у вигляді таблиці. 
Роди красномовства
Жанри красномовства

Академічне красномовство
Лекція (вузівська, шкільна), наукова
доповідь, науковий огляд, наукове повідомлення, науково-популярна лекція.

Судове красномовство
Прокурорська (звинувачувальна) та адвокатська (захисна) промови. Самозахисна промова.

Соціально-політичне красномовство
Звітна доповідь на конференції, парламентська, мітингова промови. Промова при здійсненні дипломатичного акту. Політичний огляд.
Соціально-побутове красномовство
Ювілейна, вітальна, застільна, надмогильна промови. Виступ на прийомі.
Церковно-богословське красномовство
Церковна проповідь. Промова на соборі. Офіційне звернення до пастви.

Навчальний курс риторики складається з таких частин:
Історія риторики (досліджує місце риторики серед інших наук, основні види і жанри ораторського мистецтва, етапи зародження і розвитку ораторського мистецтва в історії людства).
Теоретична риторика (предметом її вивчення є закони риторики: концептуальний, закон моделювання аудиторії, стратегічний, тактичний, мовленнєвий, закон безпосереднього спілкування, системно-аналітичний закон).
Практична риторика (розглядає предмет і зміст публічного виступу, текст виступу, образ оратора, логічну культуру оратора, композицію і стиль виступу, психологію аудиторії, взаємодію оратора з аудиторією, спілкування з аудиторією як творчий процес тощо).
Мистецтво ритора полягає в його володінні усним словом як засобом впливу на слухачів. Оратор має бути наділений розумом, ерудицією, даром слова, певним рівнем майстерності, бути комунікабельним.
Риторика, як філософія та логіка, належить до класичних наук, які з найдавніших часів були основоположними загальноосвітніми дисциплінами. Мистецтво риторики було відомим в стародавньому Єгипті, Індії та Китаї, проте справжньою батьківщиною красномовства вважають Стародавню Грецію.
За стародавніх часів риторику поділяли на три галузі: судова риторика, риторика політична, урочиста риторика.
Найпершу теорію риторики створили в V ст. до. н. е. в Сіракузах. Найславетнішим ритором Стародавньої Греції був Демосфен (слайд 2). До нас дійшло понад 60 промов і листів Демосфена. Найвідомішими є його політичні промови, виголошені проти македонського царя Філіпа, який намагався позбавити Афіни самостійності. Демосфен, будучи вождем антимакедонської партії, боровся проти керівника македонської партії Есхіна. Дійшло до судової справи, яка стала визначною подією для тодішньої Греції. Есхін та Демосфен зустрілися в суді. Промови обох ораторів – яскраві зразки політичних виступів.


  Цицерон ідеальним оратором вважав людину високої культури, яка знає історію, філософію, літературу, юриспруденцію, може владарювати над аудиторією, вміючи примусити людей сміятися і плакати. Найпершу промову Цицерон проголосив у 25 років – останню на 63-му році життя. Усього проголосив понад 100 промов, тексти 57 з них збереглися до нашого часу.



Видатними риторами були давньогрецькі філософи Аристотель та Платон.

 

Найвідомішими ораторами Київської Русі були перший Київський митрополит Іларіон та Кирило Туровський.

Найвідомішою проповіддю митрополита Іларіона є «Слово про закон і благодать», де стверджено визначну роль Київської Русі та обстоюється її право на самостійність.


Кирило Туровський – автор багатьох піднесених величальних промов.
У ХVІІ-ХVІІІ ст. курс риторики викладався у Києво-Могилянській академії, яка будучи глибоко національним навчальним закладом, орієнтувалася на найпрогресивніші здобутки кращих європейських університетів. Ім’я академії прославили такі видатні ритори, як Григорій Сковорода, Феофан Прокопович, Михайло Ломоносов.

Сьогодні ми розуміємо риторику як науку, спроможну відіграти роль синтезатора багатьох наук, спрямованих на розвиток мовної особистості: педагогіки, соціолінгвістики, психолінгвістики, соціальної психології, методики викладання мови, стилістики, культури мовлення, лінгвістики тексту тощо.
Відновлення статусу риторики як науки і навчальної дисципліни має стати визначним кроком на шляху до створення демократичного, високоцивілізованого суспільства. 
Перевірка планів
Девять правил красномовства Цицерона:
1. Говори зрозуміло.
2. Говори легко, але не дуже багато, давай іншим можливість виступити.
3. Не перебивай.
4. Будь ввічливим.
5. Прагни говорити вишукано.
6. Ніколи не критикуй інших.
7. Не відволікайся на другорядні справи.
8. Не говори про себе.
9. Завжди будь витриманим, не втрачай самовладання.

ІІІ. Виконання вправ на закріплення нового матеріалу.
Вправа 1
ПрочитатиПрокоментувати зміст кожного з речень.
Красномовство є мистецтво керувати умами. Промови достойної людини завжди спрямовані до вищого блага. (Платон). Нічим не можна завдати більшої шкоди, ніж промовляючи брехливо. Саме так, якщо ті люди, в яких державна діяльність полягає у промовах, не казатимуть правди, тоді хіба можна надійно керувати державою? (Демосфен). Говорити багато й добре є властивістю мудрого, говорити багато й погано означає дурня, говорити мало й погано є ознакою божевільного. (Ларошфуко).
Вправа 2
Диктант з коментуванням.
Кінцева мета красномовства – переконувати людей. Обов’язок оратора – говорити правду. Красномовство належить до тих мистецтв, які все здійснюють і всього досягають словом. Красномовство – дар, який дозволяє нам оволодіти розумом і серцем співрозмовника, здатність тлумачити чи навіювати йому все, що нам потрібно. Ораторське мистецтво користується усіма вигодами поезії й усіма її правами. Риторика – цариця душ і княгиня мистецтв. Оратор , достойний уваги, є той, хто користується словами для думки, а думкою для істини й доброчесності.
Вправа 3
Прочитайте текст. До якого стилю він належить? Яка інформація була вам уже відомою? Яна інформація виявилася новою? Що цікавого ви можете додати, обговорюючи запропоновану тему?
Професійний імідж
Вашій карєрі та особистому успіху сприятиме також ваш професійний імідж.
Імідж – це сприйняття нас іншими людьми, наше публічне “Я”. Про вдалий імідж можна сказати, що це найкращий варіант представлення себе.
Людина, прагнучи скласти враження про себе, використовує всі канали сприйняття і посилає сигнал через одяг, мову, переконання тощо.
Уявлення про нас складається з:
·        Зовнішнього вигляду – стилю одягу, зачіски, а також міміки, жестів, постави;
·        культури спілкування – комунікативних здібностей, голосу, мови, виступів із доповідями, телефонних розмов;
·        моральної оцінки вчинків, дій, діяльності загалом.
Професійний імідж відповідає тій меті, яку ставить перед собою людина, що прагне досягти успіху.
Стандартні вимоги до фахівця:
·        високий професіоналізм у поєднанні з практичними зусиллями для підвищеня рівня своїх знань і навичок;
·        мовна грамотність;
·        володіння державною мовою;
·        практичне оволодіння, як мінімум, двома професіями;
·        володіння основами компютерної грамотності;
·        знання іноземної мови;
·        готовність набути ті знання й навички, які потрібні для справи;
·        ініціативність;
·        комунікабельність;
·        готовність до самостійної, високоякісної, результативної роботи;
·        навички планування своєї роботи;
·        навички планування своєї карєри (З журналу).

IV. Підведення підсумків уроку.
1. Що таке риторика?
2. У чому полягає мистецтво оратора?
3. Яка країна є батьківщиною риторики?
4. Яких найвідоміших ораторів античного світу ви знаєте?
5. Які ритори Київської Русі вам відомі?6. Що спричинило необхідність відновити національні традиції риторики?

Відео: вірш Т. Шевченка “Чи то недоля та неволя” у виконанні Богдана Ступки.

V. Домашнє завдання.
1. Виписати 8 висловлювань про риторику і вміти прокоментувати.

2. Написати доповідь про оратора Давньої Греції Демосфена.

Немає коментарів:

Дописати коментар